Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Neden EA besin Destekleri?

Fonksiyonel gıdalar, vücudun temel besin öğeleri gereksinimini karşılamanın ötesinde insan fizyolojisi ve metabolik fonksiyonları üzerinde ilave faydalar sağlayan, böylelikle hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada katkı sağlayan gıdalar veya gıda bileşenleridir.

 

Türkiye' de şifalı veya şifa verici gıda olarak da tanımlanan "fonksiyonel gıdalar” hastalıklardan korunma ve tedavi dahil tıbbi ya da sağlık açısından önem taşıyan gıdalardır.

 

Son yıllarda hasta olma riskinin azaltılması, sağlıklı bir yaşam sürdürme isteğinin artması ve sağlıklı beslenme bilincinin gelişmesi gibi nedenlerle tüketiciler gıdalardan beslenmenin yanında sağlık açısından faydalar sağlamayı da beklemektedirler. Bilim ve teknolojideki gelişmeler doğrultusunda yeni içeriğin keşfi, bunların sağlıkla ilişkilendirilmeleri, ekonomik nedenler ve tedavi masraflarının artması ile tüketicilerin yeni ürünlere ve kaliteye gösterdikleri ilgiden dolayı fonksiyonel gıdalar, gıda sanayinin en hızlı gelişen sektörlerinden birisi olmuştur.

 

Co2 Ekstraksiyon Yöntemi Nedir? 

 

 

 

EA gıda destek ürünleri, fonksiyonel meyve çekirdeklerinin içlerinden ve tohumlardan Süperkritik Karbondioksit ( SC-CO2) Ekstraksiyonu yöntemi ile solvent kullanılmadan tam saflıkta elde edilmektedir.  İçinde de hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır.  

 

Yağları çözmek için, çok yüksek basınçlarda sıvı hale dönüştürülen karbondioksit (CO2) kullanılmakta, yağ elde edildikten sonra basınç düşürülerek yeniden gaz haline gelen CO2 üründe hiçbir kalıntı bırakmadan havaya karışmaktadır.

 

CO2’in, ekstraksiyon sonucunda ortamdan gaz olarak uzaklaştırılabilmesi, ekstraktta çözücü kalıntısı bırakmaması, istenmeyen diğer yan ürünlerin oluşumunu engellemesi bu sistemin avantajlarını oluşturmaktadır.

Kapat